Employees

Last NameFirst NamePosition
Anderson,BrianDistrict Representative (Brooks, Gonvick, Gully, Oklee, Plummer)
Anderson,JayDistrict Representative (Fertile, Beltrami & Maple Bay)
Anderson,LaDawnaService Representative
Anderson,MattInstaller-Repairperson
Bauer,HeatherService Representative
Benson,KristiOffice Clerk
Bixby,SandyIT Help Desk Technician
Branstner,KristenService Representative
Breckel,JasonNetwork Technician
Brekke,PattyService Representative
Brekke,ShannonInstaller-Repairperson
Brekken,TylerService Representative
Brinkman,TimCEO / General Manager
Burbage,DawnService Representative
Chalich,SteveFacilities Technician
Cote,JordanDistrict Representative (Erskine, McIntosh, Mentor)
Dahle,JulieMarketing & Sales Supervisor
Derby,ChristinaGraphic Design Supervisor
Derosier,MattService Supervisor
Djernes,DarrenInformation Systems Supervisor
DuChamp,ChrisOutside Plant Engineer
Faldet,DustinInstaller-Repairperson
Farrell,TinaService Representative
Finseth,SamNetwork Technician
Genereux,JeffCable Splicer
Gray,WadeCable Splicer
Green,MikeDistrict Representative (Fosston, Lengby, Winger)
Grunhovd,BrianNew Technologies Manager
Guillemette,ScottConstruction Lineperson
Hahn,JimInstaller-Repairperson
Halley,SamWarehouseperson
Hanson,RonConstruction Lineperson
Hanson,WayneCable Splicer
Hedlund,SharonService Representative
Hegre,HeatherOffice Clerk
Hegre,BeckyService Representative
Hole,DanWarehouseperson
Holzer,DaveNetwork Technician
Holzer,SteveNetwork Technician
Jackson,PatCable Splicer
Juve,ShellyData Processing Coordinator
Johanneck,ThomasMaintenance Technician
Klinkhammer,MarkFinance Manager
Knott,AndyService Supervisor
Kreitzer,DawnService Representative
Kronschnabel,SueService Office Coordinator
Lambert,DerekDistrict Representative (Red Lake Falls, St. Hilaire, Rural Thief River Falls)
Lorentz,SueAdministrative Assistant
Lund,JeffDistrict Representative (Gatzke, Goodridge, Grygla, Rural Thief River Falls)
McCollum,JeffCable Splicer
McGlynn,TomMaintenance Technician
McKeever,BerniceService Representative
McWilliam,La VonneService Representative
Moser,TimIT Help Desk Technician
Mosher,HaleyService Representative
Mullan,PatInstaller-Repairperson
Nelson,JessicaAdministrative Assistant
NeuschwanderHeathInstaller-Repairperson
Olson,DanDistrict Representative (Bagley, Minerva)
Olson,SteveService & Operations Manager
O’Neil,MikeCable Splicer
Osland,BrianNetwork Technician
Parsley,AmyAdministrative Assistant
Plante,MarcConstruction Lineperson
Proulx,TriciaService Representative
Ramsey,LaurieService Office Supervisor
Rasmussen,SusanPersonnel & Administrative Manager
Rock,GarrettConstruction Lineperson
Shimpa,AprilOffice Clerk
Smith,JonNetwork & Facilities Manager
Solie,KellyConstruction Lineperson
Stuhaug,LisaAdministrative Assistant
Tadman,StacyAccounting & Billing Supervisor
Thode,MarkFacilities Technician
Thompson,CherieService Representative
Thompson,MarkNetwork Supervisor
Tice,CoreyInstaller-Repairperson
Tollefson,TedCable Splicer
Torgerson,BryceDistrict Representative (Clearbrook, Leonard, Shevlin)
Uhlir,DanInstaller-Repairperson
Waldal,TaniaService Representative
Walker,LauriFacilities Technician
Waughtal,LyleFacilities Supervisor
Willoughby,DanielleService Representative